יום ראשון, 28 בפברואר 2010

חברה יש אוזני המן !!!!

מה קרה?לא מבינה את התלונות שלכם ????!!!זה בלוג סריגה לא בלוג אוכל ...


ולמי מקוראי שאינו מכיר את מנהג אכילת אוזני המן בפורים - אוזן המן, מאפה עשוי מבצק מתוק וממולא בפרג או במילוי אחר. מקורו של המאפה במרכז אירופה, והוא נפוץ במיוחד בקרב יהודים עקב המנהג לאוכלו בחג הפורים ולצרף אותו למשלוחי המנות לרגל החג.הבצק מעוצב בצורת כיסנים, ומכאן שמו ביידיש "המן טאַש" ("כיס המן"). את הכיסנים מקובל למלא בפרג, אם כי כיום נפוצים גם אוזני המן ממולאים בשוקולד, בריבה, בתמרים, אגוזים וחלבה. בעבר היו גם אוזני המן ממולאים בשומשום. בגרמנית נקרא המאפה Mohntasch ("מוֹן-טאש"), כלומר "כיס פרג", ומשערים שזה היה שמו המקורי גם ביידיש, שפתם של היהודים האשכנזים (מאָן טאַש, על-פי הכתיב ביידיש). בעקבות הקישור לחג הפורים השתנה שמו של המאפה בקרב היהודים האשכנזים ל"המן טאַש" (נהגה: homen tash). בעברית ניתן למאפה השם "אוזני המן", כיוון שצורת הכיסנים מזכירה צורת אוזן. למרות כל זאת, כיום התקשר המאפה אסוציאטיבית להמן הרשע.


הבצק המשמש להכנתם של אוזני המן הוא לרוב בצק פריך, אך קיימים גם אוזני המן מבצק עשיר יותר הנקרא בצק פרסבורגר, שהוא שילוב של בצק פריך ובצק שמרים. צורת המאפה היא משולש בעל שלוש קרנות, שאותו מקבלים כתוצאה מקריצת עיגולים (חלקים או משוננים) מן הבצק, זילוף המלית במרכז וצביטה בעזרת שלוש אצבעות אל עבר המרכז תוך הידוק הקצוות.

מתוך ויקיפדיה-http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%96%D7%9F_%D7%94%D7%9E%D7%9F*********************************************


חג שמח!!!!
happy purim!!

**********************************************


אין תגובות: