יום רביעי, 31 באוקטובר 2012

הלואין דיי - ליל כל הקדושים

ליל כל הקדושים או הלואין (Halloween) הוא חג נוצרי עממי, בעל מקורות פגאניים, הנחגג בליל 31 באוקטובר עם רדת החשיכה.

מקורו הנוצרי

מקורו הנוצרי של החג הוא היותו ערב "יום כל הקדושים" המצוין ב-1 בנובמבר. כבר במאות הראשונות לספירה הנוצרית, צויין על ידי הכנסיות הנוצריות השונות "חג הקדושים", שהוקדש לזכר כל הקדושים ומי שמצאו את מותם בשל אמונתם בנצרות. מועד החג לא היה אחיד עד המאה השביעית לספירה הנוצרית, בתקופתו של האפיפיור בוניפקיוס הרביעי. האפיפיור חנך בתאריך 1 בנובמבר את הפנתאון ברומא, שהיה קודם היכל פגאני, והקדישו כ"כנסיית מרים הקדושה של הקדושים המעונים". מאז מצוין "יום כל הקדושים" בכל שנה ב-1 בנובמבר. התאריך נבחר, כפי הנראה, גם בשל קרבתו לחג הפגאני הקלטי שצויין בצפון אירופה. ערבו של אותו יום הוא ה-31 באוקטובר, שהינו מועד החג הקלטי. בהיותו ערב "חג כל הקדושים" הוא קרוי "ליל כל הקדושים".


מקורו הפגאני


מקורו הפגאני של החג נשען, ככל הנראה, על חגיגות השנה החדשה בימי הקלטים - ליל הרוחות, שבו מקובל היה לחשוב כי הרוחות מהלכות על הארץ כי בלילה זה עולם הרוחות קרוב ביותר לעולם החיים. מכשפות ובעלי כוחות על טבעיים אחרים עדיין נזכרים בכל רחבי בריטניה בשעה שילדים בתחפושות מפחידות שונות סובבים בחוצות נושאים בידיהם לפידי חג מיוחדים - דלועים מנוקבים שפרצוף מפחיד נחתך בצידן האחד ונר דולק מאיר בתוכם.
כפי הנראה, גם מקור המנהג להתחפש בליל כל הקדושים נובע מהחג הקלטי. מחשש שהרוחות ייכנסו באדם, הקלטים התחפשו לרוחות ושדים על מנת לבלבלם. מסיבות ליל כל הקדושים (בעיקר לילדים) כוללות משחקים, כגון תפיסת תפוחים בגיגית מים או תלויים על חוט. מטרת המשחק היא לתפוס תפוח בשיניים בלבד בלי שימוש בידיים.

תעלול או ממתק

עם השנים צברה פופולריות המסורת של 'תעלול או גמול' (או בתרגומים מסוימים 'תעלול או ממתק' באנגלית "trick or treat") והיא נחשבת כיום לאחת מהמסורות העיקריות בחג. לפי המסורת, הילדים יוצאים בתחפושות מפחידות לרחובות, עוברים מבית לבית, דופקים על הדלת ואומרים "תעלול או גמול!". אם מי שנמצא בבית לא נותן להם ממתקים, הילדים מעוללים לו תעלול כלשהו, בדרך כלל זריקת ביצה לבית.
אף על פי שכיום הנוהג הזה מוכר יותר בארצות הברית, הרי שמקורו בעצם באנגליה, בליל התעלולים, בו הילדים נהנו מערב אחד ללא עונשים על כל מעשי הקונדס שיעשו, בדרך כלל ביום ה-1 באפריל או בערב ליל כל הקדושים.
על פי סקר שנערך בארצות הברית כ80% מהמבוגרים מתכוננים לתת ממתקים ו93% מהילדים התכוונו ללכת לאסוף ממתקים. כיום המסורת מתקיימת בעיקר בארצות הברית, קנדהאירלנדהונג קונג ובריטניה ולאחרונה גם קצת באירופה וביפן. בבריטניה המשטרה מרשה לילדים לבצע כמה סוגים של "תעלולים", ולעומת זאת באירופה עוצרים כמה מהאנשים שעושים תעלולים חמורים.

מנהגים הקשורים בחג

בארצות הבריתקנדה וחלקים מבריטניה כוללות חגיגות ליל כל הקדושים מספר אלמנטים: בתים מקושטים ברוח החג, כולל ג'ק-או-לנטרן בחזית הבית ומוטיבים מסרטי אימה שונים; הילדים מתחפשים לדמויות מעוררות פחד - החל מרוחות רפאים ועד דמויות מודרניות מסרטי קולנוע - יוצאים לאסוף ממתקים ולעתים מתחרים זה בזה על התחפושת הטובה ביותר; וממתקים מסוימים, כגון סוכריות דלעת וסוכריות תירס מהוות חלק עיקרי במכירות הממתקים בתקופת החג. באולמות הקולנוע בארצות הברית נפוצה מסורת של סרטי אימה היוצאים בסמוך לליל כל הקדושים וסדרות טלוויזיה אמריקאיות רבות מקדישות פרק ברוח החג שמשודר בסמוך (לרוב לפני) החג.

מתוך ויקיפדיה...חג שמח לכל החוגגים....

* אגב התמונה המקורית צולמה במיצג סריגה אורבנית, במסגרת הפסטיבל לתיאטרון רחוב,  בחול המועד סוכות בבת ים ...

אין תגובות: